Kontaktai
Lietuvos kalinių globos draugija
Panerių g. 10, Vilnius
Tel. +370 5 2395154

 

Angelo medis 2013

Simbolinėje reikšmėje Angelas yra vaizduojamas kaip angelas sargas- asmens globėjas, o medis- pasirinkimas tarp gėrio ir blogio. Šios akcijos metu Lietuvos kalinių globos draugijos savanorės atlikdamos Angelų sargų vaidmenį padėjo nuteistiesiems pasirinkti gėrį ir savo rankomis išmokė kurti gražius, vilties ir tikėjimo nešančius dalykus. Ir iš tikrųjų ši akcija atnešė daug stebuklų ir šilumos ne tik į nuteistųjų, jų šeimų namus bet ir į pačių savanorių širdis.

Akcija prasidėjo rugsėjo 11 dieną, tą dieną Vilniaus pataisos namų esančioje aktų salėje susirinko apie 70 vyrų, kurie norėjo išbandyti save ir sukurti dovaną sau brangiems asmenims, ne paslaptis- į sąrašą buvo užrašyti ir tie, kurie „tiesiog ėjo pro šalį“. Šis skaičius iš pradžių išgąsdino, nors buvo aišku, kad su laiku dalyvių skaičius mažės ir iki galo pasiliks tik patys ištvermingiausi ir motyvuoti. Taigi, pirmojo susitikimo metu vyrams buvo išaiškintos taisyklės, lūkesčiai ir apibrėžtos užsiėmimų veiklos. Akcijos metu buvo siekiama gaminti dovanas iš audinių bei megzti. Vyrams buvo siūloma siūti žaisliukus, arba daryti aplikacijas/paveikslus iš audinių likučių, pagal fantaziją, galimybes ir sugebėjimus vyrai galėjo pasirinkti ir kitą veiklą- megzti šalikus, kojines, pirštines, liemenes, kurios turėtų šildyti jų artimuosius šaltos žiemos laikotarpiu. Vyrai noriai rinkosi siuvimo veiklą, nors atsirado ir tokių, kurie norėjo megzti. Pasiskirstę į grupeles ir maloniai pabendravę- pasidalinę abipusiais lūkesčiais ir nustatę taisykles- atsisveikinome.

Jau sekantį užsiėmimą pradėjome nuo prasmingos, tikslo link vedančios veiklos. Daug pastangų įdėjome į medžiagų, reikalingų darbeliams ieškojimą, rinkimą tarp pažįstamų, artimųjų. Esame nuoširdžiai dėkingos Vilniaus pataisos administracijai už lėšų, reikalingų trūkstamoms medžiagoms įsigyti, skyrimą.

Užsiėmimai truko 4 mėnesius, 2 kartus į savaitę, per šį laikotarpį buvo pasiūti žaislai, pagalvės, padarytos aplikacijos, numegzti šalikai, kojinės, kepurės, liemenė, taip pat atsirado tokių, kurie piešė paveikslus ir darė kitokio pobūdžio dekoracijas. Kaip ir buvo tikėtasi, tokių asmenų, kurie siekė galutinio tikslo išliko tik 26. Dovanėlės artimiesiems buvo daromos iki lapkričio 28 dienos, sekantys užsiėmimai buvo skirti atvirukų gamybai, dovanų pakavimui ir vaizdo žinučių filmavimui, kuriose nuteistieji turėjo progą pasveikinti savo artimuosius, palinkėti gražių švenčių ir pasakyti kitokius šiltus žodžius.

Dovanos buvo vežamos į įvairiausius Lietuvos kampelius- pradedant Vilniumi baigiant Klaipėda. Nepaisant įvairių oro sąlygų ir kitokių sunkumų, akcijos tikslas buvo pasiektas. Dovanos nukeliavo į tuos namus, kur jos buvo laukiamos. Šis etapo metu buvo bendraujama su nuteistųjų šeimomis- mamomis, tėčiais, vaikais, žmonomis. Savanorės išgirdo daug gražių padėkos žodžių. Artimieji, kaip ir nuteistieji, galėjo perduoti vaizdo žinutes. Filmavimo metu ne vienam liejosi džiaugsmo, vilties ir liūdesio ašaros, kai kurių veidus puošė nuoširdžios šypsenos. Artimieji pagrinde linkėjo ištvermės, žmogiškumo ir motyvacijos keistis. Manome, kad tokie gerumo projektai iš tikrųjų paveikia nuteistuosius ir įgalina juos keistis į gerąją pusę. Kaip ir bet koks  užimtumas, panašių projektų kūrimas ir vykdymas, nors trumpam padeda nuteistiesiems atsiriboti nuo kriminalinės subkultūros, atsipalaiduoti, pabendrauti normalia kalba, be žargonų, pasidalinti išgyvenimais, nors truputėlį daugiau atsiverti. Akcijos metu buvo pastebėti tam tikri elgesio, bendravimo pokyčiai tarp vyrų, galų gale vykdyti užsiėmimai buvo tam tikra terapija patiems nuteistiesiems, jų artimiesiems bei savanorėms.

Visos akcijos metu buvo kuriamas video filmas apie dovanėlių gamybos procesą, kuris buvo parodytas dalyviams paskutiniojo užsiėmimo metu.

 

Ana Voitiukevič, savanorė